Egzamin na prawo jazdy to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu – jak twierdzi spora część osób, które kiedykolwiek podjęły rękawice, decydując się tym samym na spróbowanie swoich sił za kółkiem. I choć kiedyś prawo jazdy nie było tak oczywiste jak dzisiaj – aktualnie coraz więcej młodych ludzi (często jeszcze pod koniec szkoły średniej) rozpoczyna przygodę z konkretną szkołą jazdy. Nie da się ukryć – sama myśl o egzaniminie na prawo jazdy może budzić wątpliwości, stres i strach. Czy jednak aby na pewno jest się czego obawiać? Jak zacząć prawo jazdy, aby cały proces – od pierwszej jazdy do egzaminu państwowego – kojarzył się wyłącznie przyjemnie? I na co warto zwrócić uwagę, aby zwiększyć swoje szanse na zdanie egzaminu już za pierwszym razem? Podpowiadamy!
Dobra szkoła jazdy – klucz do sukcesu
Większość z nas wybiera szkołę jazdy, opierając się na poleceniach rodziny czy znajomych – z jednej strony jest to dobra droga, z drugiej – nie do końca. To, co Twoi znajomi uznali za dobre, wartościowe i cenne – niekoniecznie musi znaleźć odzwierciedlenie Twoich potrzeb. Ważne, by szkoła jazdy prosperowała na rynku przynajmniej kilka lat – oraz mogła się pochwalić wysoką zdawalnością egzaminu. Wybierając szkołę jazdy skupiaj się na celu – czyli na pozytywnym wyniku testu (zarówno teoretycznego, jak i praktycznego). Jeśli szkoła jazdy budzi Twoje wątpliwości – między innymi poprzez brak kompetencji instruktorów, niewłaściwe wyposażenie w samochody, niechęć do dostosowania godzin jazd do planu Twoich zajęć – spróbuj znaleźć inne miejsce. Rozpoczynając przygodę z jazdą samochodem w szkole, w której możesz liczyć na wiedzę i doświadczenie profesjonalnych instruktorów – będziesz czuł się znacznie bardziej komfortowo i pewnie za kółkiem niż tam, gdzie nie czujesz atmosfery współpracy na linii kursant – instruktor. Osoby, stojące przed wyborem szkoły jazdy, nierzadko wybierają miejsce znajdujące się blisko swojego domu – czasem jednak warto dojechać nieco dalej, aby móc w pełni korzystać z zalet odpowiednio dobranej szkoły jazdy.
Dodatkowe jazdy – dla kogo?
Część osób, uczestniczących w kursie nauki jazdy, od samego początku zamierza dokupywać lekcje – czując, że określona liczna godzin może im nie starczyć. Nie warto zakładać swojego niepowodzenia! Owszem, dodatkowe godziny jazdy to doskonały pomysł dla osób, które potrzebują doraźnych ćwiczeń przed egzaminem na prawo jazdy (mając egzamin na 10:00 – warto wziąć na przykład godzinę od 8:00 do 9:00, aby „rozruszać się” za kółkiem). Zakładanie z góry potrzeby dokupienia godzin nie jest korzystna – to instruktor, a nie kursant powinien określić czy aby na pewno nastąpiła taka potrzeba. Nie da się ukryć – egzamin na prawo jazdy nie należy do najtańszych, dlatego im mniej kosztów przed finalnym zdaniem egzaminu, tym lepiej dla kieszeni młodego kierowcy!
Stres? Tylko mobilizujący!
Nie wszyscy wiedzą, że stres może być pozytywny dla naszego organizmu – to czy tak będzie zależy przede wszystkim od tego, czy bodziec działa mobilizująco i motywująco, czy wręcz przeciwnie. Trzęsące się dłonie, pot, osłabienie, tak zwane „nogi z waty”, jąkanie się czy chęć porzucenia pomysłu (na przykład niepojawienie się na egzaminie) na pewno nie doprowadzą Cię do skupienia i pewności za kółkiem, które gwarantuje pozytywny wynik egzaminu. Jak więc opanować stres? Niezależnie od tego czy denerwujesz się przed pierwszą lub kolejną jazdą czy też przed egzaminem państwowym – warto uświadomić sobie, że to Ty masz kontrolę nad emocjami, a nie emocje nad Tobą. Wyobrażając sobie znajomego instruktora na miejscu egzaminatora – znacznie łatwiej będzie przebrnąć przez wyznaczone przez niego zadania. Dzień przed stresującym wydarzeniem warto zrobić coś miłego dla siebie – na przykład intensywny trening, odprężający spacer czy medytację. Podchodząc do jazd czy egzaminu z „otwartą głową” – znacznie łatwiej będzie Ci osiągnąć upragniony cel!
Egzamin na prawo jazdy – choć może wydawać się wydarzeniem pełnym lęku i presji – może okazać się wspaniałą, satysfakcjonującą chwilą! Wybierając odpowiednią dla siebie szkołę jazdy, wsłuchując w cenne wskazów instruktorów oraz walcząc ze szkodliwym stresem – z całą pewnością odbędzie się „jak z płatka”!